Bavorsko


Kraj  Dolní Bavorsko - HRADY


PASOV 
okresní a hraniční město

znak města

www.passau.de

Passau (česky také Pasov, latinsky Batavia) je město v Bavorsku, na jihu Německa, u hranice s Rakouskem. Má okolo 50 000 obyvatel.
Město založili již Římané, pod názvem Batavi. Batavové byli starogermánský nedaleko sídlící kmen. Pro říši mělo město ohromný strategický význam. Pasov ležel u její severní hranice právě s germánskými kmeny, která byla jimi hodně ohrožovaná. V 5. st. se zde usídlili Bavoři, v r.  739 tu bylo založeno biskupství a od r. 1255 má městská práva. Již odedávna tudy procházela Zlatá stezka, důležitá obchodní stezka do Prahy. K Bavorsku náleží Pasov od r. 1803, k Německu pak od r. 1871. V 70.  letech 20. st. zde byla založena velmi známá univerzita, která dnes má okolo 8 000 studentů.
Pasov je známý jednak díky tomu, že je na hranici s Rakouskem a také  díky soutoku tři řek - Dunaj, Inn a Ilz. Přestože je Inn z nich největší, vlévá se do Dunaje protože ten je delší. Centrum města leží na výběžku mezi Innem a Dunajem, nové čtvrti pak za řekami na přilehlých kopcích. Díky svojí barokní architektuře (kostel Stephansdom na Starém městě) je navštěvován hojně turisty, mimo jiné i z České republiky.
Pasov má dobrou síť vlastní městské hromadné dopravy, navíc přímo v centru města se nachází nádraží a kolem města vede i dálnice spojující Regensburg s Lincem. Důležitými dopravními tepnami jsou také řeky Dunaj a Inn.
Více na www.passau.de

Nedobytný dvojhrad zvaný Oberhaus a Niederhaus

   Oberhaus   (klikni)

    Unterhaus   (klikni)

V okolí se nachází hrady v Rakousku a hrad Hals

 hrad Oberzwieselau

zpět na mapu Dolního Bavorska

hrad Rammelsburg