Durynsko

Kraj Weimar - HRADY


KRANICHFELD 
renesančně přestavěný a částečně v konzervovaných ruinách zachovalý významný středověký hrad

 

znak města

čelní pohled na hrad letecký pohled na hrad

licí otvor nad vstupní bránou vnější strana starého paláce renesanční "nový" palác

nárožní věž vedle brány zadní strana hradu bergfrit

vnitřní strana palácového křídla vnitřní prostor nádvoří plastika pod arkýřem, k níž se váže pověst...

    další fotkydalší foto z Kapellendorf(klikni brána)

Vysoko nad řekou Ilmtal a městečkem Kranichfeld se na slunci vyhřívají zbytky hradu Kranichfeld -  Oberschloβ.

První doložené zprávy o zdejším opevněném sídle pochází již z r. 1140. Zřejmě někdy v této době zde byl postaven hrad tzv. bergfritového typu (obytný kamenný palác, chráněný mohutným okrouhlým bergfritem, který byl zavázán do obvodové hradby) pány z Kranichfeldu. Již r. 1172 došlo k rozrodu a dědický podíl byl rozdělen mezi dva šlechtice. Zřejmě někdy v této době byl hrad rozšířen výstavbou tzv. dolního hradu (viz. pověst). Tento rod pocházel z boční větve mocného rodu hrabat z Käfernburgu a dokázal si uchránit svou nezávislost až do r. 1385 kdy vymřel po meči.

Po vymření pánů z Kranichfeldu získal horní hrad přešel do vlastnictví hrabě Alberta III. z Kirchbergu. Po Albrechtovi připadlo toto zboží r. 1398 zemskému lantkraběti. Až do Albertovy smrti zůstal horní i dolní hrad spojen. Až za vlády zemského lantkraběte byl majetek rozdělen a tento stav trval v podstatě až do r. 1912.
Dolní hrad byl v r. 1275 zničen, přesto byl znovu vystavěn. Později byl hrad v několika fázích rozšířen (14.st). Na jihovýchodě byla vystavěna hradní kaple a na severní straně hradního areálu vystavěny nové obytné prostory. Hrad byl obehnán další soustavou opevnění
Dolní hrad získali hrabata z Gleichenu, zatímco horní ovládal rod Reußenů z Plavna. Pak následovaly časté změny majitelů „obou hradů“. Toto období bylo ukončeno až vládnutím rodu vévody Sasko-Meiningenkého a velkovévody ze Sasko-Weimarsko-Eisenachského.
Současná podoba pochází z let 1530 - 50. V této době hrad prodělal významnou renesanční přestavbu a v minulosti založený nedaleký park byl výrazně rozšířen.
Další stavební změny přicházely postupem času a s novými majiteli. Na těchto změnách má i svůj podíl významný hradní architekt Bodo Ebhart, který zdejší hrad „modeloval“ v letech 1888 až 1906. Bohužel takto opravený hrad v r. 1934 vyhořel (jeho nejstarší jádro). Po tomto požáru došlo již jen k jeho konzervaci a statickému zajištění. Koncem minulého století bylo přistoupeno k postupné renovaci renesančních částí hradu.
Dnes je hrad veřejnosti přístupný včetně parku. Horní hrad patří Nadaci durynských hradů a dolní hrad slouží jako restaurace a hotel. V opravených prostorách horního hradu je umístěna expozice věnovaná hradní historii a vzhledem k tomu, že zde za II. sv.války byl shromažďovací koncentrační tábor, také lidem, kteří zde museli žít, pracovat a umírat.
K hradu se pojí „pikantní“ pověst. Po smrti otce zdědili rodový majetek dva bratři. Starší z nich se však nechtěl příliš dělit o již vystavěný hrad a tak nutil svého bratra k odchodu. Ten chtěl však vyplatit svou polovinu. Starší toto odmítal, ale dal podmínku, že pokud odejde a dokáže  na protějším kopci postavit za své peníze svůj vlastní hrad, tak nejen že mu vyplatí jeho polovinu majetku, ale také si políbí vlastní zadek ....
Uplynulo několik let a jeho bratr podmínku splnil. Na protějším svahu stál hrad. Nyní nezbývalo, než že starší z bratrů musel splnit i svůj díl. Peníze bratrovi vyplatil ihned, ale s tou druhou polovinou podmínky byla tak trochu potíž. Proto si vzal jeden měsíc na „trénink“ a po uplynutí této doby (světe div se) úkol splnil. Na památku tohoto činu nechal mladší z bratů vytesat dar pro svého bratra v podobě postavičky, kterak si líbá .... prdel.Dodnes je místo po tímto arkýřem (viz foto) velmi navštěvovaným místem, kde stojí místní paničky a se zakloněnou hlavou se tajemně chichotají ....
V okolí se nachází hrady Tonndorf a Tannroda

hrad Kapellendorf

zpět na mapu kraje Weimar

hrad Tannroda