Středočeský kraj

OKRES :

mapa okresu K. Hora mapa okresu Kolín mapa okresu Nymburk mapa okresu Ml. Boleslav mapa okresu Benešov zpět na mapu ČR mapa Středočeského kraje

- Praha - Mělník
- Benešov - Ml. Boleslav
- Příbram - Nymburk
- Beroun - Kolín
- Rakovník - Kutná Hora
- Kladno

Středočeský kraj je největším samostatným územně správním celkem České republiky. Jeho rozloha 11 014 km2 zabírá téměř 14 % území České republiky. K 30. červnu 2004 žilo ve Středočeském kraji 1 138 571 obyvatel. Tento velice různorodý region v centrální části Čech, jedinečný a mnohotvárný, obklopuje hlavní město Prahu. Na rozdíl od ostatních krajů leží jeho sídlo v kraji sousedním, na území Prahy.
 
Vzhledem ke krásné a zajímavé krajině jsou mnohá místa Středočeského kraje vyhledávanými cíli turistů. Leží zde několik chráněných krajinných oblastí, z nichž mezi nejvýznamnější patří Český ráj, biosférická rezervace UNESCO Křivoklátsko nebo geologicky zajímavý Český kras se známými Koněpruskými jeskyněmi. Oblíbeným místem tuzemských i zahraničních rekreantů jsou toky téměř všech zdejších velkých řek - Berounky, Jizery, Labe i Sázavy.
 
Kraj je proslaven i vzácnými historickými památkami – patří mezi ně především hrady jako Karlštejn, Křivoklát, Konopiště, Kokořín, Český Šternberk. Prakticky všechna města ve Středočeském kraji se právem mohou pyšnit středověkým historickým centrem. Skutečnou perlou mezi nimi je bezpochyby Kutná Hora, která je zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ale i ostatní města jako Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Slaný, Kladno, Beroun, Rakovník, Příbram, Benešov a další mají co nabídnout.
 
Administrativně je kraj rozdělen na 26 správních obvodů obcí s rozšířenou působností, které k 1. lednu 2003 nahradily bývalé okresní úřady. Největším správním obvodem s rozšířenou působností - Příbram (8 % rozlohy Středočeského kraje), nejmenším je správní obvod s rozšířenou působností - Neratovice (1 % rozlohy Středočeského kraje).
 
V roce 2003 bylo na území kraje evidováno 1 146 obcí. Největší počet obcí je soustředěn ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Mladá Boleslav (98 obcí), nejmenší počet obcí má Lysá nad Labem (9 obcí).
 
zdroj : http://www.kr-stredocesky.cz
 

Jihočeský kraj

zpět na mapu Čech

kraj Vysočina