Rakousko

Kraj  Dolní Rakousko - HRADY

okres  Mostviertel

zpět na mapu D. Rakouska stránky hradu Goldegg stránky hradu Hohenegg mapa okresu Mosteviertel

           

   Goldegg

   

   Hohenegg
 

  hrad-zámek

  hrad-zámek ruina

  hrad

  klášter

  ruina


GOLDEGG   
hrad přestavěný na zámek, hotel a restauraci, jakožto zázemí golfového hřiště

celkový pohled na hrad

Páni z Goldeggu jsou poprvé listině jmenováni v letech 1258 až 1366. Výslovně je zde uváděn r. 1293 Wezil von Goldegg. R. 1326 získal Ortolf von Goldegg tento hrad v léno od krále Bedřicha, r.1384 rod von Goldegg vymírá a zboží získává rod Redler-Sichtenberg. Nejpozději r. 1446 však zde byli již páni von Uttendorf a Štěpán Uttendorfer zde nechal vystavět pozdně gotickou hradní kapli. R.1498 jsou vystřídáni Janem von Matseber.
Od Ludvíka von Kirchberg získal hrad r.1589 sňatkem Albrecht von Enenkel z Albrechtsbergu a r. 1594 byli páni von Enenkel titulováni svobodnými pány. Byli to právě oni kdo r. 1630 přestavěli původní hrad na renesanční zámek.
Jitka Alžběta Enenkel přinesla Goldegg věnem r. 1639 do manželství s hrabětem Kryštofem Schallenbergem, ale již po 2 letech je novým majitelem kancléř císaře Ferdinanda II, Jan Matyáš a ten byl brzy vystřídán rodinou von Trautson, která zde seděla až do r.1782. Mezitím však stačili na konci 17. st.stavebně hrad rozšířit v barokním stylu. Celá první pol. 18. stol. byla rozkvětem panství, protože příslušnici rodu von Trautson vykonávali u říšského dvora vysoké funkce. Tento stav byl ještě posílen po několika návštěvách a pobytech Marie Terezie.
Jako státní dědictví získal panství rod von Auersperg, kteří zde „hospodaří“ dodnes. Za II. sv. války zde byl hlavní válečný stan jednotek SS. Toto období vedlo k velkému poškození areálu hradu a zámku.

Hrad a zámek se nachází  v prostoru rozsáhlého Dunkelsteinerského lesa a je již z dálky viditelný. Celý areál na východní straně doplňuje panský dvůr kolem okrouhlého dvora. Zde se také nalézá tzv. „Panský dům“ osazený v průčelí 7.patrovou „branskou“ věží (původně 5. p.).
Mezi „novým“ a „starým“ zámkem se nachází bývalá hradní kaple. Současná podoba je výsledkem pozdějších úprav, které vychází z původní gotické kaple, která byla o polovinu délky kratší a později barokně upravena. Uvnitř se nachází barokní oltář a štuková výzdoba.
Nejstarší část hradu se nachází ve východním křídle současného zámku. Hradu kdysi vévodila věž (obytná), která měla délku strany cca 6m. V dnešní době z těchto hradních budov není nic vidět, vše je sjednoceno do jednoho stylu pozdějšími úpravami, včetně vnitřního prostoru bývalého paláce. Stáří této části zámku dosvědčuje pouze síla zdiva (až 1,5m), středověký krov a tzv. kuchyňský trakt, což jsou prostory běžně veřejnosti nepřístupné.
Z původních parkánů, které se nacházely pod hradem na východní a jižní straně, se také mnoho nedochovalo, protože byly postupně změněny v sad a později park. Nicméně parkánové hradby byly tehdy zesíleny čtyřmi okrouhlými baštami s kuželovou střechou, ze kterých se dochovala částečně pouze jedna v jihovýchodním nároží.
Park se svými rybníky, dvoupodlažním skleníkem a dalšími budovami patří k důležitým příkladům dolnorakouského zahradního umění. Od r. 1988 slouží park jako golfové hřiště a některé budovy zámku jako jeho zázemí, hotel, restaurace a klub.
Nedaleko se nalézá pěkná zřícenina hradu Hohenegg

 kraj  Süd Alpin

zpět na mapu Dolního Rakouska

kraj Wachau