Středočeský kraj

Okres Kolín - TVRZE


CERHENICE 
11 km severozápadně od Kolína

celkový pohled na bývalou tvrz stará tvrz nový zámek

Bývalá tvrz uprostřed Cerhenic nad "požární" nádrží, snad rybníkem.
 
První zpráva o vsi Cerhenicích je z r. 1295 jako majetek Oldřicha Z Cerhenic. V r. 1340 byla ves rozdělena na tři díly, přičemž na jednom z nich byla zbudována tvrz, která se však připomíná až v r. 1474, kdy byly Cerhenice zase spojeny v jeden celek. Tehdy tvrz i se vsí připadla králi Vladislavovi II jako odúmrť po Janu Horkovi z Cerhenic. Po delších sporech získala tento majetek vdova po Janovi Horkovi. 
 
Původní tvrz byly nevelká gotická budova s věží, z které se dochovaly pouze přízemní prostory, část obvodového zdiva a zbytek věže. Příkopy a rybníky, které tvořily původní opevnění, již zanikly. V areálu tvrze stával i pivovar, možná první v Čechách (1118), který byl zrušen až r. 1936.
 
V r. 1524 odkázala tvrz a dalších 6 vsí, svým dvěma vnukům. Od nich v r. 1550  získal tento majetek manžel jejich sestry David Střela z Rokyc a jeho vnuk Pukrakt Střela nechal tvrz začátkem 17. st. renesančně přestavět. Vznikl tak čtyřkřídlý objekt a do východního křídla byla začleněna i původní tvrz. Omítky budov byly ozdobeny sgrafity.
 
Za účast v protihabsburském povstání (1618 - 1620) byl Purkartovi cerhenický majetek změněn v manství. V té době k tvrzi náleželo ještě dalších 8 vsí. Po Purkartově smrti převzala majetek jeho žena Sabina, roz. Kinská, které byl manský úděl zrušen a změněn na dědičný. Po její smrti v r. 1630 zdědili majetek její synové, kteří se o 8 let později rozdělili a Cerhenice připadli Vilémovi Oldřichovi.
 
Vilém byl posledním mužským členem rodu Střelů. Proto v r. 1686 odkázal své majetky hraběti Adolfu Vratislavovi ze Šternberka. Od této doby začíná úpadek Cerhenické tvrze. Adolf Vratislav změnil obytné prostory na kanceláře a byty úředníků. Jeho vnuk prodal Cerhenické panství v r. 1758 Marii Terezii jako nadaci ústavu šlechtičen v Praze.
 
V r. 1775 byla tvrz vypleněna vzbouřenými sedláky
 
Od r. 1778 byly hospodářské úřady přeloženy do nově vybudovaného zámku (viz. foto) a cerhenický dvůr rozparcelován a zrušen.
 
V r. 1918 přešla cerhenická tvrz do majetku Československého státu a při té příležitosti byl i zrušen pivovar a budova tvrze byla prodána na bytové jednotky soukromým osobám. Jako obytný objekt slouží do dnes.
 

Nový majitelé budovu několikrát přestavovali a zmodernizovali interiéry. Okolí bylo upraveno (zahrada) a pozemek oplocen. Z původní tvrze je možno spatřit hranolový výstupek na severní straně - pozůstatek věže, na kterém je dnes provedena přístavba. Pod omítkou je mažná zachována sgrafitová výzdoba. V interieréch se nachází gotická klenba v přízemí a bývala zde místnost s renesančním dřevěným stropem v prvním patře. Tvrz byla vyjmuta z památkového fondu.

 
V Cerhenicích se narodil písmák J.B. Dlabač (1758 - 1820) a herečka B. Valeská, která má i nedaleko bývalé tvrze na domě připevněnou pamětní desku.
 
Více na www.oku-ko.cz/pamatky/ nebo na www.cerhenice.cz .
 
V okolí další tvrz Cerhýnky, Radim nebo Hradenín.
 
 

tvrz Týnec nad Labem

zpět na okres Kolín

tvrz Cerhýnky