Středočeský kraj

Okres Kutná Hora - TVRZE

LOSINY 
7 km severozápadně od Zruče nad Sázavou
Osada Losiny se poprvé připomíná r. 1371 jako majetek Hany z Losin a Čeňka z Polipes.
Tvrz se však připomíná ale až v r. 1456 , kdy náležela Janu Uhrovi a Vykéřovi z Lazec. Zemané z Lazec vlastnily Losinské panství až do roku 1572, kdy se zde uvádí poslední příslušník tohoto rodu Kryštov Skalka z Lazec a který Losinské panství přenechal Václavu Čejkovi z Olbramovic a na Kácově. Jednalo se o tvrz s dvorem a příslušenstvím a další dvě vesnice.
Nový majitel spojil Losinské panství s Kácovským a nebydlel zde. Tvrz byla přesto udržována a sídlil zde správní úředník.
Vr. 1628 koupil Losinskou tvrz Jan de Witte z Lilenthalu. Po tomto roce byla tvrz využívána pro potřeby dvora. V r. 1711 bylo odbouráno poškozené první patro a zbytek byl nadále používán jako sýpka.
V r. 1928 přešel zbytek tvrze s celým Kácovským panstvím do rukou Československého státu.
V r. 1925 v rámci pozemkové reformy byla tvrz předána opět do soukromých rukou a tento stav trvá dodnes.V současnosti je to č.p. 7.
Bývalá tvrz je obdélníkového půdorysu v jejímž interiéru se dochovaly renesanční klenby a pod vnější omítkou jsou zbytky sgrafit.
V okolí město Zruč nad Sázavou, nebo další tvrz Čestín, tvrz  Kácov. Hrady Český Šternberk nebo Pirkenštejn v Ratajích nad Sázavou jsou jen coby kamenem hodil a zbytek došel.

tvrz Dobrovítov

zpět na okres K. Hora

tvrz Malešov