Středočeský kraj

Okres Kolín - TVRZE

MALOTICE 

5 km jižně od Kouřimi.

celkový pohled na tvrz objekt věže tvrze          půdorys tvrze

Zbytky vodní tvrze západní části vsi.
 

Malotice, jako ves se poprvé připomínají v r .1295 jako majetek Slávy z Malotic. V průběhu 14. st. byla vesnice rozdělena mezi několik majitelů užívajících přídomků z Malotic. koncem 14.st. jsou zde uváděni jako majitelé kutnohorští měšťané František Gysér a Martin Puš. Počátkem 15. st. je zde uváděn Jakub z Doubravice , kterého vystřídal Jindřich Rohlík z Trhlavy. Za tohoto majitelé se poprvé připomíná tvrz  (1412 ).

 

Který z předchozích majitelů nechal vystavět místní tvrz dnes nelze z jistotou již přesně určit, ale její celkový stavební ráz svědčí o tom, že vznikla nejspíše v druhé pol. 14 st..

 

Tehdejší malotická tvrz byla typem gotické vodní tvrze, jejímž hlavním opevněním byl dodnes existující rybník, z něhož se plnily příkopy okolo tvrze. Tvrz se skládala z věže, dodnes z části zachované, a jedné obytné budovy (viz. foto).

 
Potomci Jindřicha Rohlíka vlastnili Malotice až do konce 15. st. Po dalších majetkových změnách jsou zde od r. 1557 uváděni Zdislav a Karel Říčanští z Říčan, kteří spojili Malotice se Zásmuckým panstvím. Tehdy tvrz přestala sloužit jako panské sídlo, ale přesto byla udržována v dobrém stavu a sloužila jako byt správního úředníka. Z držení říčanských přešla r. 1583 malotická tvrz i se Zásmuckých  panstvím prodejem k Janovi Vchynskému z Vchynic. Nový majitelé nechali tvrz zpustnout a tento proces urychlila i 30. letá válka. Po válce je zde uváděná pouze nezastřešená věž a z ostatních budov hromady kamení, porostlé křovím.
 

Za Adolfa Vratislava ze Šternberka byla tvrz koncem 17. st. z části opravena a použita pro hospodářské potřeby místního statku. Později byl areál tvrze ještě stavebně upravován, takže do dnešních dob se v původní podobě dochovala pouze věž.

 

V majetku Šternberků zůstala tvrz až do r. 1924, kdy při pozemkové reformě připadla místnímu velkostatku. Do dnešních doby se využití místní tvrze změnilo a okolní budovy slouží obecním a soukromým účelům.

 

Z původní gotické tvrze se do dnešních dob, jak již bylo popsáno výše, zachovala pouze dvoupatrová hranolová věž z lomového kamene, přístupná gotickým portálem do valeně klenutého přízemí. V prvním patře je místnost zaklenutá žebrovou klenbou, přístupná rovněž gotickým portálem. Druhé patro mělo dřevěný strop. Severovýchodně od věže stojí obdélná jednopatrová budova (sýpka), která je pravděpodobně pozůstatkem původní obytné budovy.

 
Více na  www.oku-ko.cz/pamatky/
 

V okolí tvrze Chotouchov, směrem na Kolín tvrze Lošany nebo Hradenín. Jižním směrem pak zbytky hradů Talmberk, Pirkenštejn, Stříbrná Skalice a Hradové Střimelice. Směrem na Prahu potom bývalý hrad Kostelec nad Černými Lesy, nebo tvrze Tuchoraz a Přistoupim.

 

tvrz Lošany

zpět na okres Kolín

tvrz Pašinka